Najczesciej zadawane pytania

Akcja

 • Czym jest Energia Razem?

  Energia Razem to grupowa zmiana sprzedawcy energii elektrycznej organizowana przez Federację Konsumentów. Poprzez akcję chcemy pokazać, że konsumenci mogą korzystać z energii elektrycznej na podstawie uczciwych i przejrzystych umów ze sprzedawcą, a dodatkowo zaoszczędzić na rachunku. Naszym celem jest wynegocjowanie najlepszych warunków umowy oraz najniższej ceny za energię elektryczną. Uczestnictwo jest bezpłatne i nie zobowiązuje do zmiany swojego sprzedawcy. Im więcej osób dołączy do akcji, tym silniejsza będzie nasza pozycja i szansa na wynegcjowanie najlepszej oferty. Dołącz do nas i w bezpieczny sposób zmień swojego sprzedawcę energii.

 • Dlaczego organizujemy akcję Energia Razem?

  Celem akcji Energii Razem jest wsparcie konsumentów oraz zagwarantowanie im uczciwych i przejrzystych warunków sprzedaży energii oraz najatrakcyjniejszej ceny. Razem możemy zmienić polski rynek energetyczny.

 • Kto organizuje Energię Razem?

  Federacja Konsumentów jest pozarządową organizacją konsumencką, posiadającą status organizacji pożytku publicznego. Nasz doświadczony partner, firma Pricewise, zajmuje się tworzeniem technologii, które zapewnią prosty proces zmiany sprzedawcy.

 • Do czego posłużą moje dane osobowe?

  Dane osobowe zostaną wykorzystane wyłącznie w celu obliczenia możliwych do osiągnięcia oszczędności w ramach kampanii Energia Razem. Informacje dotyczące konsumenta zostaną przekazane firmie, które wygra aukcję, aby mogła ona sprawnie przeprowadzić zmianę sprzedawcy energii elektrycznej.

 • Czy wszyscy mogą wziąć udział?

  Do kampanii Energia Razem zapraszamy nie tylko wszystkich konsumentów, ale również koncesjonowanych sprzedawców energii, zarówno tych dużych jak i małych. Konsument musi być natomiast faktycznie stroną umowy ze sprzedawcą energii elektrycznej.

 • Jakie są wymagania uczestnictwa dla sprzedawców energii?

  Każdy sprzedawca, który wyrazi chęć uczestnictwa będzie zoobligowany zaakceptować uczciwe i przejrzyste warunki umowy sprzedaży energii elektrycznej.

 • Czy Federacja Konsumentów zarabia na organizacji aukcji?

  Sprzedawca energii, który zostanie zwycięzcą aukcji zapłaci prowizję firmie Pricewise, która następnie przekaże jej część Federacji Konsumentów na pokrycie kosztów organizacji kampanii oraz jej promocji.

Uczestnictwo

 • Do kiedy mogę zapisać się do Energii Razem?

  Rejestracja jest już zamknięta. Wszyscy uczestnicy otrzymali już swoje kalkulacje a chętni zmienili z nami swojego sprzedawcę prądu.

 • Czy mogę zapisać się bez adresu e-mail?

  Jeśli nie masz adresu email, możesz zarejestrować się samodzielnie tutaj, wtedy jednak nie otrzymasz od razy dokładnej kalkulacji przyszłych oszczędności. Federacja Konsumentów skontaktuje się z Toba poprzez podany przez Ciebie numer telefonu.

 • Czy uczestnictwo jest bezpłatne?

  Tak, uczestnictwo jest zupełnie bezpłatne!

 • Czy Energia Razem jest dostępna tylko dla członków stowarzyszenia Federacja Konsumentów?

  Nie, akcja nie jest zawężona wyłącznie do członków stowarzyszenia. Mogą w niej wziąć udział wszyscy konsumenci. Zachęcamy jednak do wstąpienia w szeregi naszych członków lub sympatyków. W ten sposób zwiększymy nasz realny wpływ na polski rynek energetyczny.

 • Jakie są warunki przystąpienia do Energii Razem?

  Energia Razem jest otwarta dla wszystkich konsumentów mieszkających w Polsce, którzy są faktycznie stroną umowy sprzedaży energii elektrycznej. Z możliwości uczestnictwa nie mogą korzystać przedsiębiorstwa.

 • Dlaczego nie otrzymałem e-maila z potwierdzeniem rejestracji?

  Możliwe, że ta wiadomość trafiła do Twojej skrzynki ze spamem, albo albo wprowadzono błędny adres e-mail. Upewnij się, że wprowadzany adres email jest poprawny, jeśli tak – skontaktuj się z nami użyjąc naszego formularza kontaktowego.

 • Nie mogę odnaleźć faktury za energię elektryczną, czy mimo to mogę się zapisać?

  Tak. Zachęcamy jednak do odszukania faktury i wprowadzenia niezbędnych danych do swojego profilu konsumenta. Tylko w ten sposób będziemy w stanie wyliczyć Twoje możliwe do osiągnięcia oszczędności. W przeciwnym przypadku otrzymasz od nas wyłącznie kalkulację średnią dla statystycznego konsumenta, który weźmie udział w naszej aukcji.

 • Czy istnieją zagrożenia moich danych osobowych?

  Nasz partner Prisewise spełnia solidarnie z nami wszystkie wymagania dotyczące ochrony danych osobowych, odpowiednio je zabezpieczając. Właścicielem bazy danych osobowych pozostaje jednak Federacja Konsumentów, a same dane objęte są ochroną zgodnie z polskimi przepisami.

 • Jeśli jestem właścicielem kilku nieruchomości do których doprowadzona jest energia elektryczna, mogę we wszystkich zgłosić chęć zmiany sprzedawcy?

  Oczywiście. Należy wtedy wypełnić zgłoszenie dla każdego Punktu Poboru Energii oddzielnie.

 • Mam inne pytania, co teraz?

  Skontaktuj się z nami użyjąc naszego formularza kontaktowego.

Oferta

 • Czy oferta jest bezpieczna i uczciwa?

  Prawnicy z Federacji Konsumetów dokładnie sprawdzili wsystkie warunki i zapisy. Proponowana umowa jest bezpieczna dla konsumentów i pozwala na czerpanie korzyści wolnorynkowej oferty bez jakichkolwiek kar lub opłat dodatkowych.

 • Jakie będą warunki nowej umowy?

  Na naszej stronie możesz znaleźć trzy dokumenty z wszystkimi warunkami nowej umowy. Pierwszy z nich to Umowa sprzedaży energii elektrycznej z informacjami o Tobie i sprzedawcy, którą otrzymasz drogą pocztową do podpisania i odesłania sprzedawcy. W drugim dokumencie znajdują się załączniki do umowy. Wśród nich znajduje się cennik, warunki płatności i pełnomocnictwa potrzebne do zmiany sprzedawcy. W trzecim dokumencie - Ogólne warunki umowy Sprzedaży Energii Elektrycznej, znajdują się warunki sprzedaży energii przez Energy Match.

 • Dlaczego warto zaakceptować tę ofertę?

  Warunki umowy oferowanej przez Energy Match są przyjazne konsumentom, zostały również wnikliwie sprawdzone i zaakceptowane przez Federację Konsumentów. Energy Match w ramach akcji oferuje konkurencyjną cenę kWh, niższą niż ceny regulowane. Jednocześnie w ramach oferty nie ma jakichkolwiek opłat i kosztów dodatkowych, będziesz płacić wyłącznie za zużytą energię.

  Zmieniając sprzedawcę wesprzesz również rozwój konkurencji na rynku sprzedaży energii elektrycznej, co przyczyni się do wykreowania konkurencyjnych cen w przyszłości.

 • Jestem zainteresowany ofertą, co muszę zrobić aby z niej skorzystać?

  Odwiedź stronę z Twoją indywidualną ofertą, do której link znajdziesz w wiadomości od nas. Jeśli zarejestrowałeś się przed 24 maja, wysłaliśmy Ci wiadomość wcześniej a jeśli zarejestrujesz się teraz, stronę z ofertą oraz e-mail otrzymasz natychmiast.
  1. Uzupełnij krótki wniosek o zmianę sprzedawcy.
  2. Energy Match prześle Ci do podpisania umowę wraz z załącznikami i opłaconą kopertą zwrotną.
  3. Podpisz umowę i odeślij ją do Energy Match wraz z kopią ostatniej faktury rozliczeniowej.
  4. Energy Match zatroszczy się o cały proces zmiany sprzedawcy. Nie ma możliwości, aby w jego trakcie nastąpiła przerwa w dostawie energii.
 • Do kiedy można zaakceptować ofertę?

  Ofertę można było zaakceptować do 30 czerwca 2016 roku włącznie.

 • Od kiedy dokładnie rozpocznie się sprzedaż energii elektrycznej przez Energy Match?

  O rozpoczęciu sprzedaży energii poinformuje Cię Energy Match. Do tego momentu energia będzie sprzedawana przez dotychczasowego sprzedawcę. Nie nastąpi żadna przerwa w dostawie energii.

 • Jak wygląda proces zmiany sprzedawcy?

  Po potwierdzeniu zgłoszenia zmiany sprzedawcy Energy Match prześle Ci w ciągu 14 dni do podpisu umowę. Należy podpisać umowę i odesłać wraz z kopią fakury rozliczeniowej za energię elektryczną od dotychczasowego sprzedawcy w opłaconej kopercie zwrotnej. Energy Match, po otrzymaniu umowy i pełnomocnictwa do rozwiązania dotychczasowej umowy, będzie realizować z operatorem sieci dystrybucji zmianę sprzedawcy i zaplanuje datę rozpoczęcia sprzedaży na podstawie nowej umowy.
  Z Twojego punktu widzenia po odesłaniu podpisanych dokumentów nie są konieczne dodatkowe działania. Od tego momentu procesem zmiany zajmie się nowy sprzedawca.

 • Ile rachunków będę otrzymywać po zmianie sprzedawcy w ramach akcji?

  Po zmianie sprzedawcy w ramach naszej akcji będziesz otrzymywać oddzielne rachunki za sprzedaż energii elektrycznej (Energy Match) oraz za jej dystrybucję (Twój lokalny operator sieci dystrybucji). Łącznie obydwa rachunki będą zgodne z przygotowaną w ramach akcji kalkulacją Twoich oszczędności.

 • Jak często będę otrzymywać rachunki za sprzedaż energii od Energy Match?

  Możesz wybrać częstotliwość z jaką będziesz płacić swoje rachunki za prąd. Na stronie z wnioskiem o zmianę sprzedawcy znajdziesz specjalne pytanie o to jak często chcesz otrzymywać prognozy zużycia. Fakturę rozliczeniową będziesz otrzymywał w cyklu 12 miesięcznym. Sugerujemy wybrać kwartalny okres płatności.

  Twój wybór nie wpłynie na koszty i częstotliowość opłat dystrybucyjnych oraz na okres rozliczeniowy, który masz ustalony ze swoim lokalnym dystrybutorem energii elektrycznej. Zmiana tych parametrów łączy się z oddzielną procedurą.

 • Zaakceptowałem ofertę, ale zmieniłem zdanie. Czy mogę zrezygnować ze zmiany sprzedawcy?

  Energy Match prześle Ci do podpisu umowę w ciągu 14 dni od Twojej akceptacji oferty w ramach akcji Energia Razem. Możesz zrezygnować w ciągu 14 dni od daty wpływu podpisanej przez Ciebie umowy do Energy Match – w takiej sytuacji należy tego dokonać pisemnie, zgodnie z przepisami jakie reguluje umowa. Jednym z załączników jest również formularz odstąpienia od umowy, z którego możesz skorzystać.

 • Czy istnieje jakaś opłata za wypowiedzenie umowy sprzedaży energii elektrycznej?

  97% konsumentów w Polsce posiada umowę ze sprzedawcą wyznaczonym na danym terenie na bazie taryfy zatwierdzonej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Mogą oni wypowiedzieć taką umowę bez jakichkolwiek opłat lub kar umownych. Jeśli taka opłata lub kara umowna istnieje, jest uregulowana w Twojej umowie. Większość konsumentów posiada umowę na czas nieokreślony na rynku regulowanym i wtedy nie istnieje żadna opłata lub kara umowna za jej rozwiązanie.

  Jeśli Twoja aktualna umowa jest zawarta na czas określony może zawierać opłatę lub karę umowną za jej rozwiązanie przez terminem. Sugerujemy sprawdzić dokładnie obecną umowę, a w razie wątpliwości skontaktować się ze swoim aktualnym sprzedawcą i uzyskać wiążącą informację na ten temat. Jeśli Twoja umowa jest zawarta na czas określony i zawiera zapisy o karach umownych, ale jej termin kończy się przed 1 lipca 2017r., możesz zmienić sprzedawcę energii w ramach naszej akcji bez ryzyka zapłaty kary – Energy Match może opóźnić do 1 lipca 2017r. wypowiedzenie umowy z Twoim dotychczasowym sprzedawcą i od tej daty rozpocząć sprzedaż energii w ramach Twojej nowej umowy.

 • Posiadam umowę na czas określony. Czy mogę zmienić sprzedawcę?

  Jeśli Twoja aktualna umowa jest zawarta na czas określony, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że zawiera ona opłatę lub karę umowną za jej rozwiązanie przez terminem. Sugerujemy sprawdzić dokładnie obecną umowę, a w razie wątpliwości skontaktować się ze swoim aktualnym sprzedawcą i uzyskać wiążącą informację na ten temat.
  Jeśli Twoja umowa jest zawarta na czas określony i zawiera zapisy o karach umownych, ale jej termin kończy się przed 1 lipca 2017r., możesz zmienić sprzedawcę energii w ramach naszej akcji bez ryzyka zapłaty kary – Energy Match może opóźnić do 1 lipca 2017r. wypowiedzenie umowy z Twoim dotychczasowym sprzedawcą i od tej daty rozpocząć sprzedaż energii w ramach Twojej nowej umowy.

 • Na podstawie jakich danych kalkulowany jest roczny koszt energii?

  Kalkulujemy przyszłe koszty energii elektrycznej na podstawie danych podanych przez Ciebie podczas rejestracji. Jeśli posiadamy informacje na temat zużycia energii, możemy policzyć jakie oszczędności przyniesie Ci zmiana sprzedawcy w ramach naszej akcji. Jeśli jednak nie posiadamy tej informacji, obliczymy Ci szacunkowe oszczędności na podstawie liczby osób w Twoim gospodarstwie domowie. Roczny koszt energii w kalkulacjach zawsze zawiera podatek VAT.

 • Jak mogę zmienić lub zaktualizować dane podane podczas rejestracji?

  Po dołączeniu do akcji przesłaliśmy Ci wiadomość e-mail z linkiem do strony, na której możesz zmienić lub zaktualizować podane podczas rejestracji dane.

 • Gdzie mogę znaleźć informacje o moim zużyciu energii elektrycznej?

  Twoje zużycie energii możesz znaleźć na fakturze rozliczeniowej od aktualnego sprzedawcy. Ma on obowiązek podawać w kWh ilość zużytej w tym okresie energii elektrycznej na rozliczeniu. Jeśli nie posiadasz żadnego rozliczenia, zawsze możesz skontaktować się ze swoim sprzedawcą i poprosić o taką informację.

 • Aktualna umowa jest podpisana przez innego domownika lub inną obcą osobę. Czy w tym przypadku będzie problem ze zmianą sprzedawcy?

  Tak, ponieważ zmiany sprzedawcy może dokonać wyłącznie aktualny odbiorca energii.

 • Właśnie się wprowadziłem. Czy mogę zmienić sprzedawcę nie znając jeszcze mojego zużycia?

  Tak, możesz to zrobić. Możemy obliczyć dla Ciebie szacunkowe oszczędności na podstawie podanej przez Ciebie liczby osób w Twoim gospodarstwie domowym.

 • Posiadam panele solarne, czy mogę zmienić sprzedawcę energii?

  Jeśli posiadasz panele solarne do ogrzewania wody, możesz zmienić sprzedawcę energii razem z nami. Jeśli posiadasz panele fotowoltaiczne do produkcji prądu kliknij tutaj aby uzyskać dalsze informacje.

 • Mój adres korespondencyjny jest inny niż adres dostawy energii elektrycznej. Czy mogę zmienić sprzedawcę?

  Tak. Możesz w formularzu akceptacji oferty skorzystać z opcji “inny adres do korespondencji”.

 • Kim jest Energy Match?

  Energy Match to koncesjonowany przez Prezesa URE sprzedawca energii elektrycznej i gazu na polskim rynku. Posiada wieloletnie doświadczenie w sprzedaży energii i gazu w innych krajach. W ramach akcji Energia Razem firma ta zaoferowała najniższą cenę wraz z pozostałymi wymaganymi przez nas warunkami. Jednocześnie przedsiębiorca poddał się badaniu wzorca umowy pod kątem zgodności z naszymi warunkami oraz przepisami obowiązującego prawa. Oferta Energy Match w ramach akcji Energia Razem jest uczciwa i przejrzysta.

 • Nie zapisałem się jeszcze do akcji Energia Razem. Czy nadal mogę dołączyć?

  Niestety nie, rejestracja była otwarta do 30 czerwca 2016 roku. Chcieliśmy dać możliwość dołączenia jak największej liczbie chętnych. Rejestracja była darmowa i nie zobowiązywała do podpisania umowy i zmiany sprzedawcy.